Friday, August 28, 2015

Kaip rinktis monitorių darbui su spalvomis? 02. Ekrano tipas ir apžvalgos kampas.

Kaip rinktis monitorių darbui su spalvomis?
02. Ekrano tipas ir apžvalgos kampas.
Suskirsčiau pasirinkimą į šešis kriterijus:
I. Spalvingumas.
II. Ekrano tipas ir apžvalgos kampas.
III. Tinkamas dydžio ir rezoliucijos santykis.
IV. Darbo sąlygoms tinkamiausias paviršius ir šviesumas.
V. Jungtys tarp monitoriaus ir grafinės plokštės.
VI. Ekrano paruošimas darbui.
VII...
II. Ekrano tipas ir apžvalgos kampas.
Ekranų tipų yra begalė.
Nusipirkus vieną ir tą patį monitoriaus modelį, skirtingose partijose galima rasti skirtingus ekranus (Dell U2412M buvo leistas bent su 3 skirtingais ekranais). Nauji modeliai atsiranda beveik kasdien, ir tik rimtuose testuose ar atsukus varžtus, galima sužinoti tikslius duomenis, modelius ir specifikacijas.
Įprastai gamintojas nurodo aukštos klasės ekrano tipą - IPS, AD-PLS. Bet pasitaiko, kad patys gamintojai ar pardavėjai žaidžia skambiais trumpiniais. Pvz - "IPS" dar nereiškia, kad tai viršūnė. Nes IPS'ų yra labai skirtingų.
Yra ekranų, visiškai netinkamų fotografijai - pvz.: bankuose naudojami ekranai, turintys vos kelių procentų apžvalgos kampą, kad klientas, sėdintis šalia darbuotojo, nematytų jam nereikalingų duomenų.
Bet fotografai šiandien susiduria su šiais "einamais" tipais - CRT, TN, VA, IPS, AD-PLS, Amoled.
1. CRT (vis dar yra). Apie šituos pasakysiu trumpai - jie turi mažą apžvalgos kampą, mažą reoliuciją, netvarkingą geometriją, iki 100-120Hz dažnį, geresnį spalvų gilumą ir geresnę už daugelio LCD juodą spalvą. Jei radote sandėliuke gerą, plokščiaekranį, 100-Hercį 22" iYama - jis gali pabūti rezerviniu - rodys spalvas puikiai, bet užims pusę stalo ir daug labiau vargins akis.
2. TN (Twisted Nematic) - populiariausi ir pigiausi LCD ekranai. Jų yra begalė modifikacijų. Pasižymi labai siauru apžvalgos kampu. Jei turite pigų 6-bit TN ekraną, tada prie nuotraukų laukia vargas - nei apžvalgos kampo, nei spalvų. Bet jei jums pasitaikė Pro klasės monitorius, ar verslo klasės notebookas su 8-bit ekranu, tai turėdami nedidelį apžvalgos kampą, turėsite žymiai geresnes spalvas, nei IPS monitoriuose iki 300Eu (6bit+FRC).
3. VA (Vertical alignment) yra daug tipų (S-VA, PVA...).
Žymiai didesnis spalvingumas ir apžvalgos kampas už TN, bet siauresnis už IPS. Žymiai lengviau kontroliuojamas spalvinis tikslumas už TN. Dažnai juntamas salvinis vualis (flare).
2-4 kartus didesnis kontrastas už IPS ekranus. Esu sutikęs tik brangesnių modelių - 8bit+FRC ir 8bit. Pripratus prie apžvalgos kampo trūkumo- labai gerų spalvų ekranai, tinkami darbui su spalvomis. Dabar pasitaiko neda (pvz.: Dell 2408WFP).
4. IPS (In-plane switching).
Dabar rinkoje tai labiausiai tinkamas ekranų tipas darbui su spalvomis (ir visai netinkamas geimeriams).
Yra daug tipų - IPS, S-IPS, AS-IPS, IPS-Pro, H-IPS, E-IPS, P-IPS, AH-IPS, AH-VA (taip, AH-VA yra IPS, o ne VA tipo ekranas).
Pasižymi maksimaliai plačiu apžvalgos kampu; gerai valdomomis spalvomis ir kontrasu; nedideliu spalvos ir temperatūros skirtumu tarp ekrano centro-kraštų; lėta reakcija (pirmieji IPS turejo tik 50ms, dabar siekia 5ms GTG); mažesniu už VA ir TN kontrastu ir žymiai silpnesne už CRT ir VA ekranus juoda spalva.
Technologijai beveik 20 metų, o įkandamas masėms tapo tik per paskutinius penkis metus. Pagrindiniai gamintojai - Hitachi ir LG.
Jų ekranus naudoja LG, DELL, APPLE, NEC, EIZO ir t.t. Yra ir pigių kiniškų IPS gamintojų, kurių 6bit ir 6bit+FRC ekranai eina į visus nebrangius notebookus mūsų rinkoje.
Jei IPS tik 6-bit, jis vertas tik tuo, kad nekinta apžvalgos kampas, žiūrint iš šono. Bet spalvų atžvilgiu šios dienos ekranų kontekste 6bit - visiška atgyvena...
6bit+FRC ekranai duoda kur kas daugiau ir stabilesnių spalvų. Ir naujesnės kartos ekranai turi pliusų - 6bit+FRC AH-IPS su LED pašvietimu kur kas stabilesnis už 8-bit H-IPS su CCFL lempų pašvietimu, nors pastarasis ir spalvingesnis.
8bit AH-IPS yra labiausiai tinkamas/įkandamas darbui su spalvomis.
IPS užsiėmė rinkos dalį ir mobiliuose telefonuose su plančetėmis (Lenovo, Nokia, Cat, eStar...) bet pagal rinkos dalį stipriai nusileidžia giganto Samsung'o AD-PLS ir Amoled mobilių ekranams.
5. AD-PLS. Samsung'o įdiegta technologija, kurios pagalba 2012m gegužę jis sugebėjo pristatyti pirmą 4,8" ekraną su 1280x720 pixeliais (Galaxy SIII). Vėliau imti gaminti didesni monitoriai.
Technologija žymiai pigesnė ir stabilesnė už IPS, geresniu kontrastu. Esu matęs labai gerų ir vidutiniškų AD-PLS ir Super-PLS ekranų. Rinkoje pas mus jie nepopuliarūs - baisiai kvailas valdymas, nors kaina gera smile emoticon Manau, kad šita technologija dar pasiims savo pyrago gabalą, priversdama LG pasitempti.
6. AMOLED.
Šita technologija sutinkama mobiliuose ir plančetėse, per kuriuos fotografai dažnai rodonuotraukas klientams ir žiūri patysklaintai.
Tai technologija grynai mobiliems, kuriu ekranai skirti ziureti sauleje. AMOLED siekiaiki 700cdm sviesuma, kai iprasti monitoriai 250-400cdm. Darbui su spalvomis (redagavimui) reikalingas tik 80-120cdm Tad AMOLED'as tam nelabai tinkamas.
Bus daugiau...

No comments:

Post a Comment